
Az allergiás rhinitis, avagy az allergiás orrgyulladás, egyfajta nem fertőző gyulladás az orrban, amely akkor jelentkezik, amikor az immunrendszer túlreagál a levegőben lévő allergénekre. Egy túlérzékenységi reakciónak minősül. Ennek szezonális típusát szénanáthának nevezik. Olyan tünetekkel jelentkezik, mint a tüsszögés, orrdugulás, viszketés és orrfolyás.
A szezonális szénanátha akkor jelentkezik, amikor a növények (fák, füvek, egyéb növények) virágoznak, pollenjüket szórják. Tavasszal a korán virágzó fák okoznak szénanáthát. Nyáron a füvek, gabonák, gyomok. Szénanáthát okozhatnak még gombák is azáltal, hogy spóráik a levegőbe kerülnek kora márciustól késő novemberig.
A szénanátha globális előfordulása az iparosodással és a városi fejlődéssel párhuzamosan fokozatosan nőtt. A világ népességének 10-20%-át érintő allergiás orrgyulladás mára már széles körű egészségügyi problémává vált. Az állapot következményei sokrétűek, a munkaképesség csökkenésétől az érintettek életminőségének romlásáig terjednek.


Az allergiás orrgyulladás különösen a pihentető alvást akadályozza, és így a kognitív funkciókat rontja, fokozott ingerlékenységet és fáradtságot okoz. Dokumentálták, hogy ez a tünet szorosan összefügg a csökkent tanulmányi és szakmai teljesítménnyel, ami a magas pollenexpozíció idején még inkább felerősödik.
A közelmúlt tudományos vitáiban a kutatók a szervezetünkben lévő mikrobiális populációk összetételét fontos befolyásoló tényezőként azonosították a nyálkahártya-felületekhez kapcsolódó panaszok esetében, így például a bél- és orrnyálkahártya allergiás betegségeinek kialakulásában és súlyosbodásában.
A mikrobiális eltolódás, azaz a diszbiózis, károsan befolyásolhatja az immunrendszer működését, és olyan állapotokat idézhet elő, mint az asztma és az allergiás rhinitis.
A vizsgált felnőtt korú, allergiás rhinitisben szenvedők bélmikrobiom-profilja a kontroll csoporthoz képest csökkent mikrobiális sokszínűséget (diverzitást) mutatott, illetve bizonyos mikrobák az egészséges bélflórához képest eltérő gyakorisággal voltak jelen.


A változatos bélmikrobiom sikeres kialakítása és fenntartása erős gátként szolgál a kórokozó baktériumok elszaporodásával szemben.
Azonban ennek felborulása, a bélrendszeri diszbiózis, a mikrobiális anyagcserében és az immunválaszokban változásokat idézi elő, és ennek következtében hatással van a teljes emberi szervezet egészségére.
A bélmikrobiom feltehetően az immunrendszeren, a termelt metabolitokon (pl. rövid szénláncú zsírsavak), vagy az idegrendszeri kölcsönhatásokon keresztül hatást gyakorolhat az orrnyálkahártya immunstátuszára is.
A tudományos kutatások abba az irányba mutatnak, hogy a bélmikrobiom metabolikus melléktermékei a véráramon keresztül az orrüregbe is eljuthatnak, befolyásolva az orrnyálkahártya immunológiai védőfunkcióját, és potenciálisan befolyásolhatják az allergiás betegségek, például az allergiás rhinitis előfordulását és súlyosbodását. Ezenkívül a bélrendszeri diszbiózis általános gyulladásos folyamatokhoz vezethet, amely a keringési rendszeren keresztül hatással lehet távoli szervekre, köztük az orrjáratokra is.
Vetom probiotikumokkal az allergia ellen
A bélmikrobiomnak az allergiás orrgyulladás jelenségében való valószínűsíthető részvétele innovatív stratégiákat vetít előre a tünetek enyhítésében és az életminőség javításában az allergiás rhinitisben, szénanáthában szenvedők számára, beleértve az étrend módosítását, pre-és probiotikumok, posztbiotikumok, és egyéb életmódbeli változások alkalmazását.
Amennyiben Ön is azok közé tartozik, akiknek a tavasz kezdete egyet jelent az állandó tüsszögéssel és orrfolyással, a Vetom probiotikum kúra csomagok jelenthetik a segítséget.
Ajánlott Vetom készítmények
Hűségpont: 26
2.585 Ft

Hűségpont: 28132.850 Ft Original price was: 32.850 Ft.28.100 FtCurrent price is: 28.100 Ft.

Hűségpont: 23827.850 Ft Original price was: 27.850 Ft.23.825 FtCurrent price is: 23.825 Ft.